Mátohy na Krížnej

kniha 4

Poviedka. Vyšlo v antológii SLOVENSKO NOIR.

Anotácia poviedky: V roku Pána 1600 sa po prešporskej Krížnej ceste túlali celkom iné mátohy ako o niekoľko storočí neskôr. Ľudožrúta Haggena, ktorý vo svojom hostinci varieval guláš z človečiny, obesili na dube nad rázcestím a odvtedy sa tu jeho duch zjavoval a škrtil pocestných, čo sem zablúdili po súmraku. Štiavnický notár Matej Barbarič, ktorý pricestoval do Prešporka na Uhorský krajinský snem, poverám neverí. Jedného sychravého rána ho však mestský hajtman požiada o pomoc so záhadným prípadom – na strašidelnom strome na Krížnej ceste našli ďalšieho obesenca…

O antológii: Slovensko NOIR je multižánrové dielo, ktoré spojilo 17 popredných slovenských autorov, 17 hercov, režisérov, muzikantov a talentovanú akademickú maliarku. Spoločne prinášajú výpoveď o nás a o Slovensku v aktuálnych časoch.

Viac než 340 strán plnofarebnej tlače zabalených v pevnej väzbe s umeleckou obálkou. Vnútri na vás čaká 17 originálnych príbehov od popredných slovenských autorov a krásne ilustrácie výtvarníčky Kataríny Vavrovej.

Noir znamená v umení čierno-biely. Vyhranený, jasný pohľad na situácie, v ktorých žijeme, na príbeh. Ale noir je aj temnota, aj modrina, sinka a dokonca znamená aj stred terča. Divadlo, literatúra, výtvarné umenie, hudba, umenie ako také je, aj keď to mnohí ľudia stále nevidia, náš najlepší priateľ. Pretože iba najlepší priateľ má odvahu upozorniť nás na naše chyby a prešľapy. Umenie triafa priamo do srdca.

Vydavateľ: EZOPO & Prešporské divadlo
Rok vydania: 2020
Obálka a ilustrácie: Katarína Vavrová
Počet strán: 345
Rozmery: 170×240
Prevedenie: pevná väzba

Knihu si môžete kúpiť napríklad v Martinuse: